W trosce o bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców, Urząd Gminy w Jaktorowie rozpoczyna kontrole nieruchomości. Ich celem jest sprawdzenie, czy wszyscy mieszkańcy przestrzegają przepisów prawa m. in. z zakresu utrzymania porządku i czystości na terenie gminy, ochrony środowiska, ochrony zwierząt. Warto zaznaczyć, że o problemie tym pisaliśmy wielokrotnie i zwracaliśmy uwagę na mieszkańców, którzy trują innych przy pobłażaniu samorządu.

Na pewno większość mieszkańców naszej okolicy ogrzewa domy paliwem odpowiedniej jakości, odprowadza ścieki czy wywozi szambo, oraz sumiennie płaci horrendalne stawki za odbiór odpadów. Niestety zdarzają się osoby, które z dużym dystansem podchodzą do tych obowiązków, trując sąsiadów i powodując wzrost cen za odbiór odpadów czy ścieków. Dzieje się tak dzięki pobłażaniu samorządów, które boją się podejmować niepopularnych decyzji w sprawie kontroli. Przykładem może być chociażby Milanówek, gdzie wbrew wcześniejszym zapowiedziom, podejście nowych władz nie zmieniło się w tej sprawie. Pisaliśmy o tym między innymi w artykule Ekologia (nie)stosowana.

Warto odnotować tu pewne zmiany w podejściu do problemu Grodziska Mazowieckiego. Jest to jednak chyba bardziej związane z trudną sytuacją budżetu, a nie troską o mieszkańców. Prekursorem w kompleksowym rozwiązaniu problemu w naszej okolicy jest Jaktorów, gdzie gmina zapowiada kontrole mieszkańców i firm. Pytania, jakie będą zadawali kontrolujący, znajdują się w protokole, którego najważniejszą część prezentujemy poniżej:

Zadaniem pracowników Urzędu Gminy Jaktorów przeprowadzających kontrole jest przede wszystkim edukowanie mieszkańców. Będą oni przekazywali wiedzę praktyczną np. z zakresu odpowiedniej segregacji śmieci oraz prawidłowego użytkowania pieców. Kontrolujący będą posiadać legitymacje (wzór poniżej) oraz wszystkie dokumenty upoważniające do kontroli, wystawione przez Wójta Gminy Jaktorów. Z ciekawością przyglądać będziemy się prowadzonym przez Jaktorów działania i mamy nadzieję, że ku uciesze wszystkich uczciwych mieszkańców staną się one wzorem dla innych gmin.

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: