Urodziny Pani Miry

Mira Zimińska-Sygietyńska. Aktorka, reżyserka i pedagożka, która miała niezwykle bogaty życiorys. Pozowała Witkacemu, w okresie międzywojennym występowała w kabaretach Qui Pro Quo, Morskie Oko, Cyrulik Warszawski, w rewiach oraz wielu filmach. Podczas II wojny światowej należała do Armii Krajowej. W 1948 wraz z Tadeuszem Sygietyńskim założyła Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”, który był – obok teatru – jej największą miłością. Wczoraj minęła 120. rocznica urodzin artystki.

Zimińska-Sygietyńska przyszła na świat 22 lutego 1901 roku w Płocku. W 1955, po śmierci męża Tadeusza, została kierownikiem artystycznym „Mazowsza” a od 1957 była jego dyrektorem. W 1978 roku założyła też – istniejący do dzisiaj – Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Varsovia” z siedzibą w Warszawie (nazywany „Małym Mazowszem”).

„Mazowsze” należy obecnie do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Nazwa zespołu wywodzi się od centralnego regionu Polski – Mazowsza, jednak repertuar "Mazowsza" szybko rozszerzył się o folklor innych regionów. Dziś w dorobku zespołu znajdują się opracowania sceniczne ponad 40 z nich. Jerzy Waldorff, wybitny krytyk muzyczny, nazwał „Mazowsze” perłą w koronie Rzeczypospolitej. I trudno się z nim nie zgodzić

W rocznicę urodzin pani Miry, na jej grobie w Alei Zasłużonych na warszawskim Cmentarzu Wojskowym, złożyli kwiaty artyści zespołu wraz z dyrygentem, kierownikiem chóru – Mirosławem Ziomkiem, a także menedżerem Krzysztofem Kurlejem.

Była świetną aktorką, śpiewaczką o nietuzinkowym głosie, gwiazdą sceny teatralnej oraz kabaretowej. Kobieta wielu talentów, które wykorzystywała budując profesjonalny zespół artystyczny. – napisano na stronie internetowej Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” w rocznicę jej urodzin.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Urodziny Pani Miry


To może Cię zainteresować: