Już niedługo poznamy wykonawcę nowego przedszkola w Podkowie Leśnej. Urząd Gminy ogłosił już przetarg na realizację tego zadania, a jego wyniki poznać mamy na przełomie lutego i marca. Jak podkreśla Burmistrz Artur Tusiński, jest to jedna z najważniejszych inwestycji zaplanowanych na ten rok.

Obecny budynek Przedszkola Miejskiego z lat 80. ubiegłego wieku jest już mocno wyeksploatowany. Władze miasta obawiają się, że kolejne kontrole straży pożarnej, nadzoru budowlanego czy służb sanitarnych mogą doprowadzić do całkowitego zamknięcia placówki. To oczywiście nie wróży dobrze, jeśli chodzi o komfort i bezpieczeństwo przebywających tu dzieci. Stąd w 2018 roku zlecono opracowanie projektu budowy nowego przedszkola, który wykonany został przez firmę Bjerg Arkitektur i zdobył wyróżnienie w konkursie PLGBC Green Building Awards 2019 w kategorii Najlepszy Projekt Ekologiczny.

Projekt zakłada rozbiórkę istniejącego budynku i śmietnika oraz budowę nowego pięciooddziałowego przedszkola z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii dostępnych na działce, służących do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. Dodatkowo budynek, do którego wejście prowadzić będzie od ulicy Głównej, ma być zaprojektowany tak, aby sale były najlepiej nasłonecznione oraz dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Zaplanowano również budowę dwóch klatek schodowych i windy, zapewniających dostęp do wszystkich pomieszczeń znajdujących się na dwóch kondygnacjach obiektu. Znajdą się tu również sale z zapleczem socjalnym, pomieszczenia biurowe, techniczne  i socjalne, kuchnia oraz sala wielofunkcyjna, przeznaczona na prowadzenie zajęć rytmicznych, rehabilitacyjnych i integracji sensorycznej.

Na ten cel w budżecie Miasta wygospodarowano 7 milionów złotych. Jednak to od wyboru wykonawcy i spływających do Urzędu ofert zależeć będzie koszt przedsięwzięcia, na który miasto chce zaciągnąć pożyczkę z mechanizmów zwrotnych. Na czas budowy, która zakończyć się powinna po feriach zimowych w 2021 roku, placówka miałaby funkcjonować przy szkole podstawowej. Docelowo Przedszkole ma być gotowe na przyjęcie 100 dzieci w wieku przedszkolnym i 15 do żłobka.

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: