Jak ocalić drzewa?

Już od kilku lat Starostwo Powiatowe pracuje nad planami przebudowy drogi powiatowej nr 1504W łączącej wsie Opypy – Radonie. Plany obejmują wymianę nawierzchni, wykonania rowów odwadniających z obu stron, ścieżkę pieszą oraz rowerową. Jednak jeżeli projekt, który jest na finalnym etapie przygotowania, dojdzie do realizacji, to nieunikniona będzie wycinka wielu drzew na tej drodze.

 – Ta droga jest naprawdę wyjątkowa, i jedna z nielicznych w Grodzisku, która jest tak bogata w drzewa i roślinność. Byłoby wielką stratą, gdyby doszło do ich wycinki na poczet nowej ścieżki rowerowej tym bardziej, że w wielu jej częściach jest miejsce, by ominąć drzewa – mówi Piotr, mieszkaniec ulicy Paprociowej.

Sprawą zainteresowało się grodziskie koło partii Zieloni. – Jesteśmy w kontakcie z Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg i zaplanowaliśmy spotkanie, podczas którego będziemy szukali rozwiązań, jak ocalić przynajmniej część drzew na tej trasie – mówi współprzewodniczący koła Mirosław Kaznowski.

W takich sytuacjach często stosuje się rozwiązania typu: budowa ekologicznej ścieżki pieszej/rowerowej, która omija drzewa czy zastosowanie innowacyjnych rozwiązań odprowadzania wody jako alternatywy do budowy rowów odwadniających kosztem drzew, co często stosuje się np. w Podkowie Leśnej ze względu na jej status Miasta-Ogrodu oraz ochronę konserwatora zabytków. Tam powszechnym rozwiązaniem są „systemy odwodnienia umożliwiające zatrzymanie całego spływu wód opadowych z nawierzchni do systemu drenażu i studzienek chłonnych”.

Z rozmów z mieszkańcami wynika, że nie ma problemów z odprowadzaniem wody na tej drodze. Jeden rów przydrożny radzi sobie z deszczówką. Dyrektor PZD informuje nas jednak, że są przepisy, które muszą być zachowane w przypadku przebudowy drogi powiatowej. Zapewnia nas także, że ewentualne wycinki zostaną ograniczone do minimum, a inwestycja będzie wykonana z poszanowaniem zieleni tam, gdzie jest to możliwe.

Liczymy na pozytywne rozwiązanie sytuacji z korzyścią zarówno dla przyrody jak i potrzeb mieszkańców.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Jak ocalić drzewa?


To może Cię zainteresować: