W dniu 3. kwietnia 2024 r. odbyło się uroczyste otwarcie Powiatowego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Brwinowie. Marzena Grzybowska, Dyrektor PCOM, przywitała gości w obiekcie, który został stworzony z myślą o najwyższym standardzie opieki młodych dorosłych mieszkańców powiatu pruszkowskiego posiadających orzeczenie o znacznym, bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. To pierwsza taka inwestycja w powiecie pruszkowskim.

W wydarzeniu udział wzięli: Krzysztof Rymuza – Starosta pruszkowski, Grzegorz Kamiński - Wicestarosta pruszkowski, członkowie zarządu oraz radni powiatu pruszkowskiego. Obecni byli przyszli mieszkańcy PCOM, dyrektorzy szkół i placówek OPS z terenu powiatu pruszkowskiego, przedstawiciele organizacji pozarządowych, stowarzyszeń działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

PCOM  zlokalizowany jest w Brwinowie u zbiegu ul. Pszczelińskiej i Torfowej. O lokalizacji zadecydowały względy praktyczne. Powiat posiadał dogodną działkę w Brwinowie, więc łatwiej było zorganizować tam inwestycję służącą mieszkańcom całego powiatu. Miejsce, w którym powstało Centrum, to piękny teren, na którym rosną duże drzewa.

PCOM oferuje miejsce dla 30 osób w dwóch formach: pobytu dziennego oraz całodobowego. Ośrodek jest podzielony na dwie części. Dzienną przeznaczono dla 22 osób z salami zajęć i pomieszczeniami dla personelu. Ponadto znajdzie się tam salon, kuchnia, szatnia, łazienki, toalety i pomieszczenia techniczne. W części mieszkalnej znajdzie się miejsce dla 8 osób – rezydentów ośrodka. Są to pomieszczenia z łazienkami o powierzchni minimalnej 15 m2, przeznaczone do pobytu całodobowego. W kompleksie znajdują się m.in. sale: integracji organizowania i sensorycznej, terapii zajęciowej i informatyczna oraz pokój do wyciszenia. Centrum ma zapewnić usługi rozwijania zainteresowań mieszkańców, spędzania czasu wolnego, zajęcia terapeutyczne oraz rehabilitację. Ponadto zapewni niezbędną opiekę i wsparcie, pomoc w nabywaniu i podtrzymaniu umiejętności funkcjonowania w życiu codziennym i czynnościach samoobsługowych. Mieszkańcy i uczestnicy dziennego pobytu mają zapewnione wyżywienie (dla uczestników – śniadania i obiady, dla mieszkańców – śniadania, obiady i kolacje). Kompleks Centrum jest podzielony na trzy segmenty. W pierwszym są pomieszczenia techniczne: magazyny i kotłownia. W drugim znajdują się sale terapeutyczne, gabinety specjalistów i część pokoi mieszkalnych. Trzeci segment jest przystosowany do przebywania osób z różnymi zaburzeniami i stopniami niepełnosprawności.

Powiatowe Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Brwinowie było moim pomysłem już na początku tej kadencji. Chciałem, aby ta inwestycja powstała w naszym powiecie. To takie moje oczko w głowie. Z zawodu jestem pracownikiem socjalnym, ale również zajmuję się polityką społeczną. Wiem, jak wielkie są potrzeby pomocy i wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Mam nadzieję, że to Centrum spełni oczekiwania – powiedział Grzegorz Kamiński, Wicestarosta pruszkowski.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Otwarcie Powiatowego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Brwinowie


To może Cię zainteresować: