Zastępca Komendanta Powiatowego Policji- młodszy inspektor Michał Spychaj uczestniczył w spotkaniu- III-go Pruszkowskiego Forum Seniorów pt. „Pruszków- Gmina przyjazna seniorom”. To była doskonała okazja na profilaktyczne spotkanie i przekazanie informacji, jak nie stać się ofiarą przestępstwa.

Zastępca Komendanta Powiatowego Policji młodszy inspektor Michał Spychaj odpowiadając na zaproszenie Prezydenta Miasta – P. Pawła Makucha oraz Pruszkowskiej Rady Seniorów uczestniczył w  Trzecim  Pruszkowskim Forum Seniorów pt. „ Pruszków- Gmina przyjazna seniorom”.

Podczas spotkania policjantka Komendy Powiatowej Policji  przedstawiła najbardziej powszechne przestępstwa, w których ofiarą są starsi ludzie. Metody działania oszustów choć są modyfikowane opierają się na podobnych zasadach:

- podstawą jest zaskoczenie rozmówcy, np. spowodowanie wypadku przez dziecko czy wnuczka,

- pieniądze należy przekazać jak najszybciej- „fałszywemu policjantowi”, kurierowi itd.

- pierwszy telefon wykonywany jest na numer telefonu stacjonarnego, a po ustaleniu numeru komórkowego- jest kontynuowany przez komórkę,

- nierozłączanie telefonu stacjonarnego,

- brak weryfikacji informacji przez rozłączenie się z oszustem i wykonanie telefonu do syna, córki, wnuczka, najbliższej jednostki policji czy na numer alarmowy 112.

- rozmowa przez rzekomego pracownika banku, placówki pocztowej, którzy informują o rzekomym zagrożeniu pieniędzy zgromadzonych na koncie.

Bezpośredni kontakt z seniorami, dyskusja- to najlepsze sposoby działań profilaktycznych skierowanych do seniorów.

Pruszkowscy policjanci dążą do rozpowszechniania informacji dotyczących oszustów, pokazując sposoby ich działania, aby to przestępcy nie mieli szans w kontakcie z osobami starszymi, którzy będą potrafili zaskoczyć przestępców swoją zdecydowaną postawą i rozważnymi decyzjami.

Dziękując za zaproszenie życzymy Seniorom- spokojnych i bezpiecznych dni.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: