Gmina Żabia Wola już od kilku lat obrała kierunek, który ma zagwarantować rozwój inwestycyjny i poprawę jakości życia mieszkańców. To pokazały ostatnie miesiące, w których priorytetem stała się budowa pierwszego żłobka w gminie. Nic więc dziwnego, że oficjalne otworzenie placówki było tak ważnym wydarzeniem dla lokalnej społeczności.

Rozwój szkół i przedszkoli to niewątpliwie jeden z najważniejszych czynników decydujących o atrakcyjności danej miejscowości. Stąd po oddanym trzy lata temu pierwszym w Żabiej Woli przedszkolu na 100 dzieci za 5,5 mln zł, przyszedł czas i na żłobek, który stał się jedną z największych inwestycji ostatnich lat. Choć poprzednie zadanie w 100% zrealizowane zostało z środków własnych gminy, tak żłobek otrzymał już dofinansowanie, bez którego dziś niemożliwa byłaby jego realizacja. Udało się jednak doprowadzić zadanie do szczęśliwego finału - radości nie ukrywa Wójt Piotr Rybka.

- Pamiętam jak we wrześniu prawie nikt nie wierzył, że nam się uda, bo w tym miejscu znajdował się jedynie sad. Jednak ta instytucja została wybudowana perspektywicznie, ale nie byłoby to możliwe do zrobienia, gdyby nie współpraca wielu osób. Tylko wariat mógł powiedzieć, że wybuduje taki obiekt w 3 miesiące. Nam się to udało. Budynek powstał w ekspresowym tempie, co nie znaczy, że byle jak. Zminimalizowaliśmy wszystkie sprawy formalne, sam budynek wykonany został w technologii tradycyjnej, sprzyjała nam pogoda, korzystaliśmy z nowych technologii i nic nie zablokowało tej budowy.

Przypomnijmy, prace na terenie, znajdującym się przy ulicy Spółdzielczej 1, rozpoczęły się w ubiegłym roku. W budynku znajdują się 4 sale dydaktyczne z łazienkami i pomieszczeniami na leżaczki oraz zaplecze kuchenne i gospodarcze, a w jego sąsiedztwie zlokalizowany jest plac zabaw. Placówka dysponuje 50 miejscami dla dzieci w wieku od 20 tygodnia życia do 3 lat, w tym dla dzieci wymagających szczególnej opieki. Pomimo koronawirusa budynek nie stoi pusty. Nabór rozpoczął się na początku marca, a zajęcia już 6 kwietnia. Obecnie z 45 dzieci zgłoszonych w procesie rekrutacji, na zajęcia uczęszcza  11 maluchów.

- Obecnie trudny czas adaptacji odbywa się przy zachowaniu maksymalnej troski o bezpieczeństwo i ochronę zdrowia dzieci i pracowników, z zastosowaniem wytycznych głównego inspektora sanitarnego dla instytucji opieki dzieci do lat 3 – mówi Dyrektor Żłobka Agnieszka Pyra. - Dzieci polubiły już swoje opiekunki, są pogodne, bawią się w odpowiednio przygotowanych salach, biorą udział w zajęciach plastycznych, muzycznych i sensorycznych, zjadają smaczne posiłki przygotowane przez naszą Panią kucharkę. W miarę sprzyjających warunków atmosferycznych dzieci spędzają czas na świeżym powietrzu. Mam nadzieję, że placówka stanie się wizytówką naszej gminy oraz drugim domem wszystkich naszych najmłodszych mieszkańców.

Choć żłobek był już gotowy 23 marca, w związku z ogłoszeniem stanu epidemii oficjalne otwarcie musiało zostać przesunięte na 18 czerwca. Podczas wydarzenia obecni byli m.in. Minister Pracy i Polityki Społecznej Barbara Socha, Wojewoda Mazowiecki Artur Standowicz, Poseł Zdzisław Sipiera, Mazowiecki Wicekurator Oświaty Dorota Skrzypek, Starosta Powiatu Grodziskiego Marek Wieżbicki, Przewodniczący Rady Powiatu Sławomir Kamiński oraz Radni i Włodarze Gminy Żabia Wola. Tak wielu znamienitych gości tylko podkreśliło rangę tego wydarzenia.

- Można powiedzieć, że centrum Mazowsza przenosi się do Żabiej Woli. Jest atmosfera, jest współpraca i nie ma słowa „nie ma”, „nie można”, „nie da się”. Dziś Rząd zachęca do inwestowania i szukajmy właśnie takich włodarzy jak Pan Rybka, który nie patrzy, że jest trudno. Nie bójmy się robić dobrych rzeczy dla ludzi, dla naszych małych Ojczyzn – podkreślał Poseł Zdzisław Sipiera. Gratulacje na ręce Wójta złożyła również Mazowiecka Kurator Oświaty - Gratuluję tak pięknej inwestycji w rodzinę i w przyszłość. Jestem przekonana, że żłobek jest miejscem bezpiecznym i przyjaznym, dostosowanym do oczekiwań rodziców i maluszków. Panie Wójcie, gratuluję wytrwałości w dążeniu do realizacji tak ważnego dla mieszkańców całej Gminy celu. Jest Pan przykładem dla wójtów sąsiednich miejscowości.

Z kolei Minister Barbara Socha przy okazji otwarcia nowej placówki, podkreślała znaczenie takich instytucji dla polityki prorodzinnej w kraju - To jest piękny obiekt, który powstał w rekordowym tempie dzięki współpracy i dobrej woli wielu osób. Cieszę się, że mamy możliwości, żeby wspierać takie inicjatywy i dawać rodzicom wybór w jaki sposób chcą wychowywać swoje dzieci wraz z możliwością połączenia tego z pracą zawodową. Z Panią Minister zgodził się również Wojewoda Mazowiecki: – To pierwszy taki żłobek w powiecie sfinansowany z programu „Maluch+”, który jest niezwykle istotnym programem w wsparciu rodziny, ale i gospodarki. Poprzez takie miejsca rodziny mogą odnaleźć się na rynku pracy. Gratuluję pomysłu, chęci i skuteczności, które doprowadziły do naszego dzisiejszego spotkania. Mam nadzieję, że samorząd Gminy Żabia Wola nie powiedział ostatniego słowa.

Na zadanie pod nazwą: „Budowa gminnego żłobka GUCIO w miejscowości Żabia Wola ul. Spółdzielcza” udało się pozyskać 1,1 mln zł dofinansowania. To dużo przy całkowitym koszcie inwestycji, czyli 4 075 271,41 zł. I faktycznie, jak podkreśla Wójt Piotr Rybka, gmina nie powiedziała ostatniego słowa w tym zakresie. - Liczę, że od września nie tylko wszystkie miejsca w żłobku będą zajęte, ale również będziemy myśleli o uruchomieniu czwartej grupy dla maluchów, która już nie została objęta dofinansowaniem. Bardzo dużo rodziców decyduje się w okresie wakacyjnym na zmianę miejsca zamieszkania. W ostatnich 5 latach co roku w naszej Gminie odnotowujemy wzrost liczby mieszkańców powyżej 5%. To oznacza, że powstaje około 200 nowych domów rocznie, a załóżmy, że tylko co dziesiąta rodzina będzie miała dzieci w wieku do 3 lat. To już jest zapotrzebowanie na kolejne 20 miejsc w placówce – zaznacza Wójt.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Żabiowolski żłobek oficjalnie otwarty!


To może Cię zainteresować: