Kto bywa w powiecie grodziskim na tego typu uroczystościach, na pewno zgodzi się z opinią, że Gmina Baranów może poszczycić się organizacją uroczystości dożynkowych, które w tym roku odbyły się 31 sierpnia we wsi Kaski.
W tej gminie uroczyste dożynki to piękna tradycja, która od lat gromadzi rzesze mieszkańców nie tylko gminy Baranów, ale i gmin sąsiednich. Obchody tradycyjnie rozpoczynają się przemarszem z wieńcami dożynkowymi, po którym następuje dziękczynna msza święta, odprawiana na świeżym powietrzu, często przez biskupa przy ołtarzu zbudowanym przez mieszkańców specjalnie na okoliczność obchodów święta plonów, w otoczeniu niezwykłych wieńców  dożynkowych, z których wiele to misterne dzieła sztuki .
Zwyczajowo także mieszkańcy wielu wsi gminy Baranów przygotowują na te uroczystości wystawne stoiska z mnóstwem jedzenia, z czego większość pochodzi z zebranych w danym roku plonów.  Obfitość i wystrój stoisk są nieprawdopodobne i zachwycające. Rzadko już spotyka się takie widoki podczas dożynkowych uroczystości. Bogactwo owoców, warzyw, wypieków (ciast i chlebów), wyrobów wędliniarskich, niezwykłe zapachy żuru, gulaszu, barszczu, swojskiego smalcu – przyciągają tłumy na gminne dożynki. Zwłaszcza, że po uroczystościach wszyscy mogą nie tylko skosztować, ale wręcz najeść się do syta, bo te dary natury i pracy ludzkich rąk są szczodrze rozdawane. Niezwykle gościnna jest również atmosfera tych dożynkowych uroczystości, o co skrzętnie dbają gospodarze gminy, starości dożynkowi i organizatorzy.
W tym roku dożynkowe uroczystości zorganizowane zostały we wsi Kaski, przed najstarszym w gminie, świeżo wyremontowanym kościołem parafialnym. Przed mszą Andrzej Kolek Wójt Gminy Baranów podziękował rolnikom za ich ciężką pracę i starania: – Pomimo napotykanych wielu trudności, polska wieś się zmienia. Możemy to zauważyć i w naszej gminie. Niewątpliwie w tych przemianach  swój udział mają rolnicy, modernizując i unowocześniając swoje gospodarstwa. Czując ogromną wdzięczność za poniesiony trud, za bochen chleba, za piękne wieńce dożynkowe, chciałbym w imieniu całej gminnej społeczności powiedzieć wszystkim rolnikom słowo: dziękuję.
Przywitał także serdecznie wszystkich zebranych: przedstawicieli duchowieństwa, przedstawicieli samorządu powiatu – Starostę Marka Wieżbickiego z członkami Zarządu Powiatu i Przewodniczącego Rady Powiatu Wojciecha Hardta, obecnych radnych Rady Powiatu i Rady Gminy Baranów, przedstawicieli gminnych organizacji pozarządowych, przedstawicieli mediów, a szczególnie serdecznie przywitał rolników gminy Baranów, bez pracy i zaangażowania których organizacja tak wspaniałych dożynek nie byłaby możliwa.
Dziękczynną Mszę Świętą odprawił ksiądz biskup Józef Górzyński z licznym gronem księży koncelebrantów. Dziękując Bogu za łaskę i opatrzność nad wzrostem i zbiorem planów, biskup podkreślił wartość pracy rolników i więź, jaka łączy ich z uprawianą ziemią – darem Boga, który najwyraźniej sprzyja gospodarzom gminy Baranów.
Po mszy świętej jury złożone z przedstawicielek Rady Gminy i lokalnych organizacji pozarządowych oceniało wystrój stoisk dożynkowych przygotowanych przez rolników z różnych wsi gminy, co z uwagi na niezwykłą pomysłowość wystawców, było zadaniem bardzo trudnym (zdjęcia stoisk dożynkowych przedstawiamy w galerii).
Po obfitym poczęstunku organizatorzy zaprosili wszystkich przybyłych do udziału w atrakcjach i zabawach uświetniających dożynki. Zadbano szczególnie o dzieci, dla których przygotowano na tyłach Gminnej Biblioteki wielki plac zabaw z ogromnymi dmuchanymi zjeżdżalniami i basenem z przezroczystymi kulami. Nie zabrakło loterii fantowej, malowania buź, gier i zabaw.
Dla starszych i dorosłych grała utytułowana licznymi nagrodami krajowymi i zagranicznymi Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Kaski - chluba Kask, Gminy Baranów i powiatu grodziskiego. Odbyły się także zawody strongmenów, a wieczorem wystąpiły kolejno zespoły: The Lejkers, Kanon i gwiazda wieczoru zespół EFFECT. Dobra zabawa i tańce na placu w Kaskach trwały do późnego wieczora.
Organizatorzy, życząc dobrej zabawy, zapraszali wszystkich na II edycję FETTING FESTIWALU, który jesienią organizują mieszkańcy Gminy Baranów (więcej o I edycji festiwalu tu).
 
 
Wyniki konkursu „Najciekawsze stoisko sołeckie”
I miejsce Cegłów – Murowaniec
II miejsce Gole
III miejsce Basin
IV ex aequo miejsce Osiny, Pułapina
V ex aequo miejsce Strumiany, Koło Seniora Kaski
VI Kaski
VII Regów, Gogolina
 
Wyniki konkursu „Najładniejszy wieniec dożynkowy”
I miejsce Osiny
II miejsce Basin
III miejsce Koło Seniora Strażaka przy OSP Boża Wola
VI miejsce Gole
V miejsce Cegłów- Murowaniec
VI miejsce Holendry Baranowskie B
VII miejsce Pułapina
VIII miejsce Boża Wola, Żaby
IX miejsce Karolina
X miejsce Regów, Gogolina
XI miejsce Holendry Baranowskie A
XII miejsce Kaski
XIII miejsce Baranów
 
Nie raz już uczestniczyłam w obchodach święta plonów, czyli tzw. dożynkach, w różnych miejscowościach, ale żadne nie miały tak serdecznego klimatu, nie prezentowały tak pięknie plonów i nie ujmowały tak gościnnością gospodarzy, jak dożynki w Kaskach – wsi gminy Baranów.
Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Najlepsze dożynki w powiecie grodziskim


To może Cię zainteresować: