Wyjątkowa mazowiecka szkoła

W poniedziałek książenicka szkoła miała okazję przyjąć wielu zaszczytnych gości. Odbyła się tam bowiem niecodzienna uroczystość – mazowieckie rozpoczęcie roku szkolnego.

Uroczystość rozpoczęła się od wykonania przez dzieci hymnu państwowego, po którym dyrektor szkoły Katarzyna Galla powitała przybyłych gości: Kardynała Kazimierza Nycza, Wojewodę Mazowieckiego Jacka Kozołowskiego, Kuratora Karola Semika i Wicekurator Katarzynę Góralską. Na uroczystość przybyli także Starosta Marek Wieżbicki, Burmistrz Grodziska Maz. Grzegorz Benedykciński, dyrektorzy grodziskich szkół oraz sołtysi sąsiednich wsi. Dyrektor witała także uczniów, grono pedagogiczne i rodziców. - Cieszę się, że nasza szkoła została zauważona i doceniona - mówiła Katarzyna Galla i życzyła dzieciom, by podołały szkolnym obowiązkom z uśmiechem na ustach. Odczytała także list od wicepremiera Janusza Piechocińskiego, a na zakończenie zaprosiła zebranych na recital fortepianowy w wykonaniu nowego nauczyciela muzyki, który do niedawna był pracownikiem Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.

Po występie głos zabrał kardynał Kazimierz Nycz. Mówił o olbrzymiej energii książenickiej lokalnej społeczności, którą obserwuje od kilku lat. Wojewoda mazowiecki zwracał uwagę na to, że około połowa pierwszoklasistów w tej szkole to 6-latki. Wskazywał na postęp w rozwoju edukacji szkolnej i przedszkolnej na terenach wiejskich. Swoje wystąpienie zakończył apelem o wysyłanie 6-latków do szkół.

Burmistrz Grzegorz Benedykciński w swoim wystąpieniu kategorycznie zaprzeczył słowom wojewody i kardynała o wielu podobnych szkołach na Mazowszu. Zwrócił uwagę na to, że ta szkoła jest wyjątkowa. Wspominał jak placówka powstawała ciągu roku, by dać komfortowe warunki do nauki uczniom, a szczególnie 6-latkom, które w myśl obowiązującej wówczas ustawy miały obowiązek edukacji szkolnej. Wspomniał także o Karcie Dużych Rodzin i polityce prorodzinnej gminy, dzięki której Grodzisk Maz. ma jeden z najwyższych współczynników dzietności na Mazowszu. Zwrócił uwagę na to, że już w tej chwili w szkole uczy się prawie 500 uczniów. Na zakończenie, w nawiązaniu do recitalu fortepianowego, wspomniał o bliskiej znajomości rodziny Marylskich – dawnych gospodarzy Książenic z rodziną Chopina.

Na zakończenie oficjalnej części kurator Karol Semik życzył dzieciom sukcesów w nauce. Wspominał, że sam kiedyś, jako wyjątkowo 6-letni Karol szedł do szkoły, a następnie razem z „dużym” Karolem z 1 klasy dzwonkiem ogłosili rozpoczęcie roku szkolnego w województwie mazowieckim.

Po części oficjalnej dzieci zaprezentowały bardzo interesujący, czasem zabawny i perfekcyjnie dopracowany program artystyczny, po którym rodzice z dziećmi poszli do klas, a oficjalni goście zwiedzali książenicką placówkę.

Cieszyć może fakt, że mamy na terenie Grodziska Maz. wyjątkową na skalę Mazowsza placówkę. Pozostaje czekać na moment, gdy to samo powiedzieć będą mogli rodzice wszystkich grodziskich szkół.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Mazowiecka inauguracja roku szkolnego


To może Cię zainteresować: